Pozvánka na letošní festival je venku! Úterý 16. 5. 2023

Léto bez HELLO JAZZ WEEKENDU si v Uherském Hradišti a Kyjově už lze jen těžko představit. Letošní 24. ročník proběhne od čtvrtka 20. do soboty 22. července a bude mít mimořádně slavnostní příchuť! 


30. května totiž oslaví 80. narozeniny stálice festivalu a jeho první dramaturg, slovenský jazzman Peter Lipa. Hlavní festivalový koncert na nádvoří Jezuitské koleje v Uherském Hradišti tak bude součástí jeho celoročního narozeninového turné a taky jedním z míst, kde pokřtí své CD natočené v New Orleans - NOLA.

Aby těch jazzových legend v letošním programu nebylo málo, tak nás svou návštěvou poctí i Mojmír Bártek, trombonista, skladatel, aranžér a pedagog, který osmdesátku oslavil už vloni. Se svou kapelou The Young Pekáč nabídne světové standardy stejně jako své vlastní jazzové kompozice.

Posledním účinkujícím hlavního festivalového koncertu bude po několika letech opět sestava amerického pianisty a skladatele Skipa Wilkinse. Na festival přijede se svým synem Danem (saxofon), dalším americkým hudebníkem Jessy Simpsonem (bicí) a Tomášem „Kaštanem“ Barošem (kontrabas).

Hlavní koncert v Kyjově bude letos mírně odlišný od toho hradišťského, protože na něm nahradí svůj loňský výpadek covidem přemožený Big Band Milana Svobody. Mojmír Bártek

s kapelou a taky sestava Skipa Wilkinse budou účinkovat i na kyjovské Jančovce.

Letošní koncerty Víno a Jazz odehraje v Uherském Hradišti i v Kyjově zlínská stálice  F-dur Jazzband se svými sólisty Zuzkou Sapárovou a Rolandem Hamajem a speciálním hostem festivalu, ukrajinskou zpěvačkou Victorii Shostak.

Victoria bude účinkovat i v pátek v CENTRO Zlín Malenovice a na sobotní Jazzové snídani spolu se slovenským pianistou Martinem Mičianem. A součástí dopoledního setkání bude také natáčení pořadu Na kafe do Cafe s oslavencem Peterem Lipou.

Zajímavostí letošního festivalu bude výstava žilinského fotografa a jazzového „démona“ Ivana Kelly Köhlera. Jediným tématem expozice bude Peter Lipa. A pokud se chystáte do 30. června na výlet do Paříže, můžete si jazzové fotografie Ivana Köhlera prohlédnout i v jazzovém klubu Paris-Prague v Českém centru.


Povídání s fotografem Ivanem Köhlerem z 21. ročníku festivalu v pořadu Na kafe do Cafe si můžete připomenout zde: https://itvs24.cz/na-kafe-do-cafe/na-kafe-do-cafe-s-ivanem-kohlerem

Rozhovor s Peterem Lipou z 22. ročníku festivalu pak najdete tady: https://itvs24.cz/na-kafe-do-cafe/na-kafe-do-cafe-s-peterem-lipou


Předprodeje na hlavní koncerty a koncerty Víno a Jazz budou zahájeny 22. května 2023 v MIC Uh. Hradiště a Kyjov.