Pražský Big Band Milana Svobody

Pražský Big Band Milana Svobody

Moderní velký jazzový orchestr sestavený z předních sólistů české jazzové scény. Věnuje se výhradně interpretaci vlastních originálních kompozic a disponuje tak zcela charakteristickým zvukem. Big Band činkoval na mnoha významných evropských festivalech, získal několik ocenění a nahrál 14 gramofonových alb.

S orchestrem vystupovala řada známých osobností světové jazzové scény. Milan Svoboda jako dirigent stojí v jeho čele již 47 let. Během této doby orchestrem prošly celé generace skvělých českých jazzmanů.


Svůj první jazzový big band založil Milan Svoboda ještě během svých studií na Konzervatoři v Praze roku 1974. Pod názvem Pražský Big Band se pak orchestr rychle zařadil mezi špičková tuzemská tělesa a brzy si získal renomé i v zahraničí. Ve svých začátcích se orchestr inspiroval big bandy Thad Jones/Mel Lewise, Buddyho Riche a Dona Ellise. Záhy se však orientoval na zcela původní repertoár. V první dekádě v orchestru hráli např. Jiří Stivín, Michael Kocáb, Ondřej Soukup, Zdeněk Šedivý, Rudolf Ticháček, Michal Gera a další. Moderně znějící Pražský big band byl velkým oživením české jazzové scény od druhé poloviny 70. let. Pravidelně vítězil v anketách o nejlepší jazzový orchestr a umisťoval se na předních místech i v anketách evropských hudebních časopisů. Z této doby jsou gramofonová alba "Podobizna", "Reminiscence""Poste Restante". Hned to první bylo velice kladně hodnoceno v prestižním americkém časopise Down Beat čtyřmi a půl hvězdičkami.

 

V roce 1983 zúžil Milan Svoboda obsazení orchestru na 13 hudebníků a nějaký čas vystupoval pod názvem Nový Pražský Big Band. V této době v orchestru působili např. Emil Viklický, František Kop, Štěpán Markovič nebo vokalistka Mirka Křivánková. Podobně jako Vienna Art Orchestra se věnoval více i avantgardnějším směrům. Významná byla jeho vystoupení na velkých evropských mezinárodních festivalech ve Vienne ve Francii, Brosella Jazz v Belgii nebo Leverkusen Jazz Days v Německu.

 

V roce 1984 strávil Milan Svoboda osm měsíců v USA. V Bostonu působil jako stipendista na Berklee College of Music. Zde spolupracoval s big bandy Phila Wilsona a Herba Pomeroye. Pro svůj samostatný autorský koncert v Berklee Performance Center pak sestavil z předních pedagogů a studentů Berklee vlastní orchestr. Hráli v něm např. Greg Hopkins, Paul Fontaine, Ken Pulling, Greg Badolato, Gordon Brisker nebo Aaron Scott. Nahrávka tohoto koncertu s obsáhlou kompozicí M.Svobody - Gemini vyšla na albu

"The Boston Concert". Svoboda pak nějaký čas účinkoval jako host v big bandu Sonny Costanza, ovšem zásadní byla pro něj několikerá setkání v New Yorku s Gilem Evansem, jeho velkým vzorem, který výrazně ovlivnil jeho tvorbu.

 

Po návratu z USA byl Milan Svoboda vyzván, aby sestavil mezinárodní Česko-Polský Big Band z významných jazzových osobností obou zemí. Zasedli v něm např. Jan Ptaszyn Wroblewski, Zbygniew Namyslowski, Tomasz Szukalski, Jarek Smietana, Jiří Stivín, Karel Růžička, Michal Gera nebo Svatopluk Košvanec. Orchesr působil úspěšně dva roky na evropské jazzové scéně, hrál na mnoha festivalech a natočil album "Interjazz 5".

 

Koncem osmdesátých let se Svobodův orchestr výrazně proměnil. Nastoupila do něj opět nová generace jazzových hudebníků. Pod novým názvem Contraband Jazz Orchestra se formoval během letních jazzových dílen, kde Svoboda působil jako lektor. Po úspěšných vystoupeních na mezinárodním festivalu v Karlových Varech 1988 (Grand Prix) a festivalu big bandů v Dortmundu následující rok (první cena) se definitivně etabloval na naší i mezinárodní hudební scéně. Velký úspěch měly jeho koncerty pojaté jako divadelní jazz-rocková show. Velký ohlas sklidil na festivalech v Německu (Ost-West Nürnberg, Viersen, Mannheim, Heilbronn, Göttingen, Saarbrücken, Ingolstadt, Trier, Regensburg), v Rakousku (Vídeň, Wiesen, St. Ingbert), ve Francii (Mulhouse, Pau, Metz), ve Švýcarsku (Olten), v Polsku (Krakow, Wroclaw) a na všech významných festivalech v Čechách. Jako hosté s orchestrem vystupovali např. James Moody, Victor Mendoza, Tony Lakatos nebo Sigi Finkel. Několik jeho koncertů také odvysílaly televizní společnosti (EBU, WDR, BR 3, ČT). Obsazení orchestru, které Svoboda podle potřeby doplňuje na plný big band, se postupně proměnilo a stabilizovalo. Teď disponuje opět výběrem výrazných jazzových hudebníků, jako např. Kryštof Marek, Martin Kumžák, Pavel Pivarči, Radek Krampl, Milan Krajíc, Marcel Bárta, Přemysl Tomšíček, Ivan Audes a další. Gramofonová alba z tohoto období jsou: "Jen tak dál", "Vánoční písně a koledy", "Live At Viersen", "Pěna dní", "Family""Contraband Goes To Town".

 

V současné době vystupuje orchestr opět pravidelně v plném obsazení (4 trubky,  4 trombony, 5 saxofonů a rytmika) pod názvem Pražský Big Band. Jeho poslední studiové nahrávky s tvorbou Milana Svobody vyšly na CD albech "Good News", "Sunday Session""Swinging Hat". Se Svobodovým orchestrem také vystupovala řada významných světových umělců, např. James Moody, Maria Schneider, Jerry Bergonzi nebo Ed Partyka. Pro slavnostní koncert ke 40. výročí založení orchestru přijal pozvání jako host saxofonista a skladatel Bob Mintzer.

 

Dirigent Milan Svoboda charakteristicky určuje zvuk svého orchestru hlavně jako skladatel a aranžér. Jeho kompozice tvořily ve všech fázích podstatnou náplň repertoáru. Svoboda působí také jako autor a hostující dirigent u jiných orchestrů a často vede mezinárodní big bandové workshopy.

přejít na oficiální stránky

Fotky účinkujícího

Videa